Головна » 2023 » Червень » 14 » Чому коні сплять стоячи розповіли вчені

Чому коні сплять стоячи розповіли вчені

Якщо ви коли-небудь проходили вночі повз поле коней, то, напевно, помітили, що вони рідко лягають спати. Так чому ці ссавці сплять стоячи?

Відповідь полягає в тому, щоб вижити: коні дрімають стоячи, щоб збалансувати свою потребу уві сні та постійну загрозу хижаків.

Коні походять із довгої лінії хижих тварин родини Коневих, і сон на копитах є адаптацією проти хижаків. "Стоячи дає їм буквальний стрибок на хижаків і кращі шанси втекти, ніж якби вони лежали", — сказала Карен Вейт, фахівець з коней з Університету штату Мічиган.

Простіше кажучи, коні — великі тварини, і їм потрібен час і енергія, щоб зрушити з місця. Таким чином, кінь, який стоїть, набагато легше втікає, коли його пробудять від сну. Повідомляється, що те саме стосується інших великих травоїдних тварин, як-от зебр, бізонів, слонів і жирафів, усі вони здатні спати на ногах.

Коні мають особливі анатомічні особливості, які дозволяють їм залишатися на копитах. За словами Уейта, ці особливості, відомі як "упорний апарат", включають серію сухожиль і зв’язок — м’яких тканин, які з’єднують м’яз із кісткою та кістку з кісткою відповідно, — які проходять через передні та задні кінцівки. Коли кінь розслабляє м’язи ніг, зв’язки та сухожилля опорного апарату діють як смуги натягу, які стабілізують плечові, колінні та гомілковостопні суглоби ніг. Це дозволяє коню залишатися стоячи, не напружуючи м’язи.

Але хоча коні більшу частину свого сну стоять, їм потрібно лягти, щоб відновити сон. «Коні проводять більшу частину свого часу уві сні стоячи, але насправді вони не досягають повного швидкого сну, коли вони стоять», — сказала Сара Метлок, старший викладач поведінки коней в Університеті штату Колорадо. Під час швидких рухів очей (REM) у людей— коли очі сплячої людини швидко рухаються під закритими повіками — можуть виникнути сновидіння, і тому м’язи тимчасово паралізуються, тому ми не виконуємо свої мрії. Під час швидкого сну мозок також консолідує та обробляє нову інформацію для довгострокових спогадів. Люди, які не отримують достатньо швидкого сну, можуть відчувати проблеми з розумовою концентрацією та регуляцією настрою, ослаблення імунної системи та зниження росту клітин.

Дорослі коні часто можуть спати лише 5 годин на день, і більшу частину цього вони можуть отримати, стоячи. І хоча коні, що стоять, можуть досягти «повільнохвильового» сну, або глибокого сну без сновидінь, але належним чином відпочила коня вимагає принаймні 25 хвилин швидкого сну на день, що може статися лише в положенні лежачи, сказав Метлок.

Через це коні щодня повинні лежати. Якщо вони цього не зроблять, вони можуть відчувати дефіцит сну, що може бути серйозним ризиком для здоров’я коня. Наприклад, за даними Американської асоціації практикуючих коней, ризик отримання травми через падіння. «Коні, які не отримують достатньо швидкого сну, можуть бути неправильно діагностовані як нарколепсія», — сказав Метлок. «Начебто, вони можуть впасти, поки ти на них катаєшся».

Оскільки стояння під час сну є адаптацією, щоб уникнути хижаків, коні повинні почуватися комфортно та безпечно, перш ніж вони бажають лягти та спати, сказав Метлок. У популяціях диких коней, якщо кілька коней лягають, щоб отримати швидкий сон, завжди буде принаймні один кінь, який залишиться стояти, ймовірно, стежити за потенційними хижаками.

"Якщо вони не почуваються в безпеці в своєму середовищі, або з ними немає інших коней, або якщо вони ізольовані, тоді вони, швидше за все, не почуватимуться достатньо безпечно, щоб лягти спати", — сказав Метлок.


За матеріалами: Новини сьогодні
14-06-2023
nowyny.com/
Додав: admin
Коментарі: 0
Переглядів: 1487

Коментарі

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]