Колочава - село десяти музеїв запрошує на гостини!
Колоча́ва(угор. Alsókalocsa, чеськ. Koločava) – унікальне село на Закарпатті, розташоване у мальовничій Тереблянській долині. Чудові гірські краєвиди, чисте повітря, мінеральна вода та гостинність місцевих мешканців зроблять Ваш відпочинок тут приємним і корисним. Крім того Колочава – село десяти музеїв, отже у Вас є нагода отримати і естетичне задоволення від перебування у цьому дійсно чарівному українському селі. Ласкаво просимо до гостинного краю під назвою Колочава!
Село Колочава справедливо вважається екологічно найчистішим куточком Закарпаття, адже з 5 січня 1989 року входить до складу національного природного парку «Синевир». Хоча природа навколо села давно освоєна людиною, тут ще збереглося чимало незайманих пралісів з багатими флорою і фауною. Гори вкриті смерековими і буковими лісами.
Сьогодні Колочава впевнено завойовує провідні позиції на туристичній мапі Закарпаття та України, адже має чимало своїх привабливих туристичних родзинок. Десятки туристичних та екскурсійних маршрутів розроблено по самій Колочаві, чимало туристичних фірм включили відвідання села у свої тури.
Нині для туристів відчинені двері 10-ти колочавських музеїв: музей - скансен колочавської архітектури та побуту «Старе село», музеї «Колочавська вузькоколійка» та «Колочавський бокораш», педагогічні музеї «Радянська школа» та «Чеська школа», історико - військові музеї «Лінія Арпада», музей-меморіал «Воїнам –інтернаціоналістам» та музей місцевих повстанців «Бункер Штаєра», музей-пам’ятка барокової архітектури кінця 18 ст. «Церква Святого Духа» та шкільний етнографічний музей Івана Ольбрахта. В усіх музеях зібрано тисячі автентичних експонатів.
На базі музейних комплексів Колочави, разом з відділом освіти Міжгірської райдержадміністрації розробляється спільна Програма патріотичного виховання шкільної молоді. До Програми входить:
- Тематична екскурсія «Карпатська Україна».
- Тематична екскурсія «Бойові подвиги закарпатських воїнів- інтернаціоналістів».
- Тематична екскурсія «Трагічні сторінки єврейської громади в часи Холокосту».
- Маршрут «Стежками народного месника - опришка Николи Шугая».
- Тематична екскурсія «Національно- визвольний рух в середині 50-х років XX сторіччя. (Бункер УПА)».
- Маршрут « Десантно – розвідувальна група «Закарпатці» на г. Менчул»
- Тематична екскурсія «Закарпатці в часи Помаранчевої революції (2004 рік) та Революції Гідності (2014 рік)».
- Поїздки в гори на військовій техніці.
Село Колочава є прикладом відтворення історії краю через призму 25 пам’ятників та скульптурних композицій. Серед них є унікальні і єдині в Україні – пам’ятник «Заробітчанам», Вчительці з Вкраїни», пам’ятник «Примирення» (єдиний обеліск загиблим воїнам радянської, угорської, чехословацької армій), пам’ятник чеському письменнику І. Ольбрахту та його літературному герою, опришку «Николі Шугаю», пам’ятник «Шабатній гусці», «Колочавська мінора Холокосту» та багато інших.
Туристичну Колочаву можна вважати селом не лише українським, але і селом «чеським», селом «єврейським», селом «мадярським». Про це свідчать окремі туристичні маршрути: «Чеська Колочава», «Угорська Колочава», «Єврейська Колочава», «Патріотична Колочава».
Це село, про яке знято 15 фільмів, написано десятки книг. Вийшли друком два томи з історії села: "Колочава.Шугаї", "Колочава.Релігія". У селі виходить свій часопис - газета «Нова Колочава», працює єдина в Україні Школа вівчарства. Має село і власні туристичні марки.
У Колочаві розташоване і найбільше рукотворне море Закарпаття – Вільшанське водосховище.
Унікальним у Колочаві є також «Птахопарк Потяга Швегана»,який налічує близько 2 тисяч різних папуг та дивовижних голубів.
На території музею «Старе село» щорічно проводиться фестиваль Ріплянки. Скоро два десятки разів на території села проводиться щорічний чесько – український фестиваль «Тереблянське відлуння».
На території села діє школа вівчарства, птахо парк В.Макара, бджоло терапія, форелеве господарство, мінеральне джерело «Боркут», Теребле –Рікська ГЕС, мінералізовані чани, пала точне таборування для дітей, екстрім поїздки в гори, колиба- відпочинок для велосипедистів, катання на кучіях (возиках).
На території села "зелені" садиби і готелі одночасно можуть приймати до 300 туристів. Організацією відпочинку та продажем турів у Колочаву займається лише один туристичний оператор – «Ажіо-Тур». Компанія має свій офіс у Києві та філіал у самій Колочаві.
Відпочинок у селі Колочава стане незабутнім враженням на все життя.
Сюди хочеться приїжджати знову, і знову…