Головна » 2023 » Березень » 6 » Основні ознаки наявності свідомості у тварин назвали вчені

Основні ознаки наявності свідомості у тварин назвали вчені

Власники кішок або собак не сумніваються, що їх вихованці володіють самосвідомістю, але щодо риб, черв’яків або навіть птахів все далеко не так однозначно. Тепер німецькі дослідники спробували визначити, якими якостями повинна володіти тварина, яка усвідомлює себе.

Вчені постійно сперечаються, чи мають тварини самосвідомість, і якщо так, то які види. Згідно з однією точкою зору, свідомість – це як увімкнене світло в кімнаті: або увімкнене, або ні. Згідно з іншою, його скоріше можна порівняти з палаючим в каміні вогнем, і у одних видів ледь тліють вуглинки, а у інших полум’я палахкотить яскраво.

Однак дослідники з Рурського університету (Німеччина) не згодні з жодною з цих точок зору: на їхню думку, можна виділити десять аспектів свідомості, при цьому в одних видів можуть бути яскравіше виражені одні аспекти, в інших — інші. Вчені пропонують розрізняти сильні і слабкі показники свідомості і відносити кожен з них до певних аспектів, що дозволить виміряти, наскільки суб’єктивний досвід різниться між видами і в порівнянні з людьми.

Прості форми сприйняття і обробки сенсорної інформації не можуть бути показниками свідомості, проте у ряду видів виявлені більш складні форми сприйняття, наприклад здатність ідентифікувати або класифікувати об’єкти, які сприймаються за різними ознаками. Наприклад, папуга Алекс міг один і той же об’єкт охарактеризувати як червоний, круглий і металевий, а собаки здатні по команді приносити найрізноманітніші предмети, які до того ж господар не завжди називає безпосередньо.

Також автори розглядають як один з сильних показників свідомості епізодичну пам’ять, яка добре задокументована у деяких видів, наприклад щурів. Вчені стверджують, що між свідомістю, складною пам’яттю, здібностями до навчання і сприйняттям існує тісний зв’язок. Для отримання надійних результатів було б корисно, якби спостереження за поведінкою можна було об’єднати з даними нейробіології, і подібні експерименти проводять вже сьогодні.

Поки люди недостатньо знають про те, які особливості роботи мозку дозволяють нам самим усвідомлювати себе, тому порівнювати різні види з принципово різною структурою нервової системи може бути важко. Проте, підкреслюють автори дослідження, опублікованого в журналі Cognition, їх підхід до класифікації показників свідомості у тварин може дозволити в майбутньому відповісти на питання, які види володіють свідомістю і як воно різниться у черв’яків і птахів.


За матеріалами: Новини сьогодні
06-03-2023
nowyny.com/
Додав: admin
Коментарі: 0
Переглядів: 1241

Коментарі

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]