Виявили міні-Єллоустоун поблизу Еквадору
Після кількох років досліджень вчені виявили “міні-Єллоустоун” поблизу Галапагоського архіпелагу (Еквадор).
Це поле гідротермальних джерел, розташоване в морських безоднях Тихого океану.
Відкритий у 1960-х роках Єллоустоунський супервулкан у США регулярно потрапляє у новини.
Вважається, що його магматична камера має 90 км завдовжки та 20 км завширшки і знаходиться на глибині від 2 до 15 км під кальдерою. Згідно з дослідженням 2017 року, монстр може прокинутися швидше, ніж очікувалося, і занурити всю Землю у вулканічну зиму, яка триватиме кілька місяців.
Згідно з публікацією в соціальній мережі X від 28 грудня 2023 року, Океанічний інститут Шмідта (SOI) стверджує, що виявив “міні-Єллоустоун” у Тихому океані.
Вчені пояснюють, що виявили поблизу екватора поле гідротермальних джерел з тими ж характеристиками, що й у Єллоустоунського супервулкану, хоча різниця в розмірах колосальна.
Точніше, об’єкт знаходиться в морських безоднях Галапагоського архіпелагу в Тихому океані, на глибині близько 2500 метрів. Дослідники вивчали цей район протягом семи років на борту судна Falkor, оснащеного підводним апаратом SuBastian, що дистанційно керується.
За спостереженнями дослідників, територія площею 9,2 км2 включає п’ять димоходів і три гарячі джерела. В одному з димоходів було зафіксовано температуру 288 °C. Такої температури, що виходить із токсичних вентиляційних отворів, майже достатньо, щоб розплавити свинець. Феномен можна пояснити наявністю вулканічної магми у цій глибині. Галапагоський архіпелаг, на якому розташовані сотні вулканів, лежить на перетині кількох тектонічних плит.
“Ми опустили на морське дно датчики, прикріплені до довгого троса, а потім буксирували трос вгору і вниз, як йо-йо. Цей процес дозволив нам стежити за змінами температури, прозорості води та хімічного складу, щоб допомогти визначити потенційні місця розташування гідротермальних джерел, — каже Роксан Бейнарт, головний науковий співробітник експедиції.
Команда Інституту океану Шмідта також розповіла про фауну, яка мешкає в цьому районі. Серед них — краби роду Galatheoidea, чий абісальний (безпросвітний) спосіб життя можна дізнатися по рибах, що прилипли до їхніх мембран. Нарешті, вчені також помітили гігантських трубчастих хробаків (Riftia pachyptila) – тварин, які часто зустрічаються лише на рівні Східно-Тихоокеанського хребта.