За гарантії безпеки для України "у контексті НАТО" виступила Мелоні
На переконання прем’єр-міністерки Італії Джорджі Мелоні, Україна має бути впевнена, що вторгнення більше не повториться. За її словами, таких гарантій безпеки можна реалізувати лише у контексті НАТО.
Мелоні заявила, що неможливо мати справедливий, тривалий мир в Україні, якщо Київ не отримає гарантії, що він не зазнає нового вторгнення з боку росії.
Потрібні зусилля, щоб закласти основи для справедливого і тривалого миру в Україні, який настане лише в тому випадку, якщо Києву нададуть адекватні гарантії безпеки, щоб це не повторилося, і європейські країни, які відчувають загрозу, зможуть почуватися в безпеці, — наголосила глава італійського уряду після зустрічі з прем’єр-міністром Швеції Ульфом Крістерссоном у Римі.
Вона додала, що ці гарантії безпеки повинні бути “реалізовані в контексті Атлантичного альянсу”, оскільки вважає, що це найкраща основа для гарантування миру, “який не є ані крихким, ані тимчасовим, щоб більше не було ризику того, що Європа може знову впасти у драму війни”.
Інші рішення, як я вже сказала, здаються мені складнішими і, відверто кажучи, менш ефективними, — резюмувала Мелоні.
Раніше Генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час дискусії в Українському домі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі заявив, що союзники НАТО підтверджують готовність до вступу України в Альянс, однак це стане можливим лише після досягнення стійкого миру. Як і міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен, котра наголосила, що “членство в НАТО є єдиною надійною довгостроковою гарантією безпеки, яку Україна може отримати проти майбутньої російської агресії”.
Також Рютте заявив, що не враховуватиме позицію кремля у питанні можливого вступу України до НАТО. Він наголосив, що альянсу не варто ставати залежними від москви у цьому питанні.
Згодом, на пресконференції в Давосі, президент Польщі Анджей Дуда заявив, що “має право закликати запросити Україну до НАТО”.
Дуда пояснив, що таке право пов’язане, зокрема, з погрозами проти Польщі з боку рф. Він додав, що немає більшої гарантії безпеки, ніж членство України в НАТО.
31 січня Україна приєдналася до найбільшої у світі організації офіцерів резерву країн НАТО – Confédération Interalliée des Officiers de Réserve (CIOR), отримавши статус асоційованого члена. Рішення про приєднання України було одноголосно схвалене керівниками національних асоціацій офіцерів резерву країн НАТО. На сьогодні серед держав-партнерів Альянсу лише Україна, Швейцарія та Австрія мають статус асоційованих членів CIOR.
23 лютого на форумі “Україна. Рік 2025”, відповідаючи на запитання журналістів, глава держави Володимир Зеленський заявив, що готовий залишити посаду президента, якщо це сприятиме встановленню миру або наблизить Україну до вступу в НАТО.
Результати нового опитування свідчать, що близько 62% мешканців Великої Британії вважають, що Україна повинна стати членом НАТО.
Україна може автоматично вступити в НАТО, якщо росія порушить перемир’я після завершення війни.
Зокрема американські сенатори запропонували план, що пов’язує членство України в Альянсі із ситуацією на кордоні з рф.
Міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан заявив, що його країна не проти вступу України в НАТО.
Джерело: ANSA