Античне судно з незвичайним вантажем знайшли біля берегів Іспанії
Неподалік від заповнених туристами пляжів Майорки в Іспанії морські археологи виявили сліди аварії корабля приблизно 1800 років тому.
Як відзначають археологи, морське дно біля пляжу С’Ареналь було всіяне майже сотнею римських глечиків, багато з яких залишалися неушкодженими.
З огляду на активність людей недалеко від берега і цінність знахідки, влада скористалася допомогою Балеарского інституту досліджень в морській археології (IBEAM) для документування та вилучення древніх предметів до того, як вони були розграбовані.
Торговельне судно затонуло в третьому столітті нашої ери, коли перевозило вантаж з півдня Піренейського півострова (сучасна материкова Іспанія) в Рим.
Поряд зі слідами аварії корабля археологи нарахували не менше 93 амфор, традиційних глечиків з двома ручками і вузькою шиєю, якими користувалися греки і римляни.
Влада Майорки зв’язалася з різними фахівцями, які будуть відповідати за аналіз змісту амфор. Вони також проаналізують деревину корабля і будь-які написи з уламків, щоб спробувати зібрати докупи дані про його історію, наприклад, дізнатися походження товарів.
Судячи з маршруту корабля і часу катастрофи, вчені підозрюють, що на ньому були оливкова олія, вино і соус з ферментованої риби під назвою гарум. Цей соус іноді називають «римський кетчуп».
Цей продукт, схожий на соєвий соус, був широко популярний в стародавні часи, і вважається, що саме тому багато людей в Римській імперії були заражені паразитами. Зокрема, біолог-антрополог Пірс Мітчелл передбачає, що гарум був одним із джерел масових заражень древніх римлян гельмінтами, такими як широкий лентець.
Через сильний специфічний запах приготування гарума в містах було заборонено. Готовий соус запечатували в маленькі глиняні посудини і таким чином він постачався в римські провінції. У деяких регіонах гарум повністю заміняв кухарям сіль.
«Що стосується військово-морської архітектури, ця аварія корабля є однією з найбільш добре збережених у всьому Середземномор'ї часів Римської імперії», — сказали в департаменті з питань культури і спадщини Ради Майорки. Результати роботи археологів в кінцевому підсумку буде виставлено в музеї Майорки.
Раніше НВ повідомляло, що біля узбережжя Болгарії археологи знайшли судно, яке, на їхню думку, є найстарішим свідченням корабельної аварії на дні Чорного моря. Судячи з усього, корабель пролежав на дні понад 2400 років.
23-метровий корабель, який вважають давньогрецьким, був виявлений зі щоглою, рулями і гребними лавками, які збереглися на глибині близько двох кілометрів під поверхнею води.