Як Балогам вдавалося сховатися від кримінальної відповідальності
Як відомо, наша область "прославилася” тим, що міністр МНС Віктор Балога вирішив виставити кандидатами на різних округах Закарпаття свою родину: крім себе, Віктор хоче бачити депутатами Верховної Ради і двох своїх рідних братів — Івана та Павла, а також двоюрідного — Василя Петьовку.
Звідки ж таке бажання Балог йти до парламенту всією родиною? Відповідь напрошується одна — у нас в країні діє депутатська недоторканність і саме в парламенті можна сховатися від правосуддя. Чи є за що судити Балог? Тут і питати не варто. Адже свого часу вже було порушено десятки справ проти клану, але чомусь ці справи так і не мали продовження, бо Балоги постійно міняли політичну орієнтацію. Ось лише деякі кримінальні справи, які були порушені проти клану та його бізнес-структур. І всі справи клану вдалося прикрити. Звичайно, що без депутатського імунітету сховатися від відповідальності буде значно важче.
1) Кримінальна справа № 1177203 (ст. 210 ч. 2 КК України — порушення законодавства про бюджетну систему України)
На виконання доручення Президента України № 1-14/270 від 06.03.2001 Постановою Кабінету Міністрів України № 306 від 29.03.2001 року "Про фінансування заходів пов’язаних з ліквідацією наслідків стихійного лиха у Закарпатській області" виділено Закарпатській обласній державній адміністрації, головою якої був п. B. I. Балога (фракція "Наша Україна"), кошти для компенсації населенню вартості зруйнованого та пошкодженого житла внаслідок стихійного лиха, що сталося у 2001 році в сумі 20 млн. грн. Із них за рахунок централізованих капітальних вкладень, передбачених у Державному бюджеті України на 2001 рік, 5 млн. грн. та субвенції на ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій в Закарпатській області 15 млн. грн.
Згідно з меморіальним ордером № 4833 від 11.03.2001 року Головне фінансове управління Закарпатської ОДА отримало з Державного бюджету України грошові кошти в сумі 5 млн.грн. як субвенцію, згідно з дорученням Президента України.
Із отриманих грошових коштів у сумі 5 млн. грн. Головним фінансовим управлінням Закарпатської ОДА перераховано грошові кошти в сумі 590 тис. грн. на поточний рахунок обласного (місцевого) бюджету, як раніше запозичені кошти, згідно з розпорядження голови Закарпатської ОДА В. Балоги. Фактично фінансування проводилось згідно з розпорядження голови Закарпатської ОДА, яким затверджено Порядок проведення централізованих розрахунків, а тому підстав для повернення коштів у сумі 590 тис. грн., згідно з вищевказаних розпоряджень, не було. Посадовими особами Головного фінансового управління Закарпатської ОДА всупереч цільовому призначенню використано бюджетні кошти як субвенції в особливо великих розмірах не за цільовим призначенням.
29.09.2003 p. за матеріалами УБЕЗ СУ УМВС порушено кримінальну справу № 1177203 за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 210 КК України за фактом порушення законодавства про бюджетну систему України.
2) Кримінальна справа № 6101202 (ст. 210 ч. 2 КК України — порушення законодавства про бюджетну систему України) (ст. 211 ч. 2 КК України — видання нормативно-правових або розпорядчих актів, які змінюють доходи і видатки бюджету всупереч встановленому законом порядку) (ст. 364 ч. 2 КК України — зловживання владою або службовим становищем).
В ході реалізації оперативних матеріалів УБОЗ задокументовано злочинну діяльність колишніх посадових осіб Мукачівського міськвиконкому, які протягом 1999—2000 років, використовуючи корумповані зв'язки в органах влади і управління, з корисливих спонукань, для фінансування підконтрольної комерційної структури "Мукачівська швейна фабрика", порушуючи законодавство про бюджетну систему України, видали розпорядчі акти, які змінюють видатки бюджету всупереч встановленому законом порядку, чим незаконно вивели з державної власності грошові бюджетні кошти в сумі 124 000 гривень.
По справі проходять:
Віктор Іванович Балога, 15.06.1963 р.н., уродженець с. Завидово Мукачівського району, мешканець м.Мукачево, вул. Волошина 31 а, колишній голова Мукачівської міськради, колишній голова Закарпатської облдержадміністрації та інші посадові особи.
Встановлено, що, переслідуючи мету незаконного виведення з власності державних бюджетних коштів, у порушення Законів України ці особи видали розпорядчі акти, з допомогою яких змінили видатки бюджету міста Мукачева всупереч встановленому законом порядку та у такий спосіб за рахунок державних коштів у сумі 124000 грн. профінансували з місцевого бюджету грошові кошти в сумі 74 000 грн. на капітальні вкладення для реконструкції адміністративного будинку ТОВ "Мукачівська швейна фабрика" та газової котельні в сумі 50000 грн. Вказане фінансування капітальних вкладень проведено за рахунок зменшення поточних видатків, тобто кошти в загальній сумі 124 000 грн. використано не за цільовим призначенням, що заборонено вище вказаними законодавчими та нормативними актами.
Для прикриття скоєних злочинів інсценували утворення інвестиційного фонду Мукачівського міськвиконкому, а у звітні документи про виконання місцевого бюджету внесли свідомо неправдиві дані.
За даними фактами СУ УМВС було порушено кримінальну справу № 6101202 за ознаками ч. 2 ст. 210, ч. 2 ст. 211 ч. 2, ст. 364 КК України. Однак і цю справу клану вдалося прикрити.
3) Кримінальна справа № 21063703. (Ст. 358 ч. 1, ст. 358 ч. 3 КК України — підроблення документів, печаток, штампів та бланків, їх збут, використання підроблених документів.)
25.05.2004 року слідчим СЧ СУ УМВС закінчено досудове слідство по кримінальній справі, порушеній за матеріалами УБЕЗ, щодо обвинувачення І. В. Мельник, яка, працюючи бухгалтером фірми Балог ТОВ "Барва", діючи навмисно, підробила від імені ПП А. Л. Рижило накладну № 12 від 11.11.03 р. на постачання 125 саджанців на адресу ДП "Зеленбуд", а також рахунок № 15 від 11.11.03 р. на суму 82530 грн. про постачання вказаної кількості саджанців на адресу ДП "Зеленбуд" (підприємство комунального підпорядкування м. Мукачева), чим завдала матеріальної шкоди державі.
Справу прикрили.
4) Кримінальна справа № 7110403 (ст. 365 ч. 3 КК України — перевищення влади або службових повноважень)
В ході реалізації оперативних матеріалів УБОЗ задокументовано протиправну діяльність посадових осіб Мукачівського державного аграрного технікуму, які шляхом перевищення службових повноважень, всупереч встановленому законом порядку, незаконно надали згоду на вилучення земельної ділянки розміром 1200 кв. метрів без дозволу Міністерства аграрної політики України, що потягло за собою вилучення з сільськогосподарського обігу землі, вартість якої становить 187 110 гривень.
10.03.2000 року директор МКП „Голіаф" ( одного із структурних підрозділів ТОВ "Барва" м. Мукачева) Іван Васильович Алмашій, 1960 р. н., мешканець м. Мукачева, звернувся із заявою до директора Мукачівського аграрного технікуму про виділення земельної ділянки на вул. Писарева, 82 „а" для будівництва магазину будматеріалів. Перевищуючи свої службові повноваження, всупереч вимог ст. 4 Земельного кодексу України, без погодження з міністерством аграрної політики України директор Мукачівського аграрного технікуму Віктор Прокопович Долинський, 21.10.1939 р. н. мешканець м. Мукачева, вул. Г. Петрова, 38/5, надав згоду на вилучення земельної ділянки розміром 1200 кв.метрів, що дорівнює 0,12 га, на підставі чого 30.03.2003 року Мукачівським міськвиконкомом було прийняте рішення про виділення з власних земель Мукачівського аграрного технікуму вказану земельну ділянку і передачі її МКП „Голіаф".
Крім того, перевищуючи свої службові повноваження, всупереч ст. 8 Земельного Кодексу України (в редакції 1991 року), відповідно до якої орендодавцем землі можуть виступати лише сільські, селищні, міські, районні ради народних депутатів і власники землі, незважаючи на те, що Мукачівський аграрний технікум не є власником, а лише користувачем землі, директором технікуму 24.03.2000 року було укладено договір про безоплатну оренду земельної ділянки площею 1,2 га з директором МКП „Голіаф".
03.10.2003 року за даним фактом прокуратурою Закарпатської області порушено кримінальну справу № 7110403 за ознаками злочину, передбаченого ст. 365 ч. 3 КК України.
Справу прикрили.
5) Кримінальна справа № 7112503 (ст. 364 4.2 КК України — зловживання владою або службовим становищем)
26.12.2003 року за матеріалами співробітників УБОЗ УМВС України в Закарпатській області прокуратурою області порушено кримінальну справу № 7112503 за ознаками злочину, передбаченого ст. 364 ч. 2 КК України за фактом зловживання посадовими особами управління міського господарства Мукачівського міськвиконкому своїм службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки.
Встановлено, що посадові особи Мукачівського міськвиконкому, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб, нераціонально використовували бюджетні кошті на проведення капітального ремонту житлового фонду та благоустрою м. Мукачева. Внаслідок таких дій за актами приймання виконаних робіт за період з 01.10.2001 року по 01.10.2003 року стосовно 19 підрядників управлінням завищено вартість виконаних робіт на загальну суму 139456 грн.
Крім того, службові особи управління, зловживаючи своїм службовим становищем всупереч інтересам служби, діючи умисно, в інтересах третіх осіб, не здійснювали нарахування орендної плати щодо орендарів, серед яких і ТОВ "Барва".
Таким чином, внаслідок вищевказаних порушень службових осіб-балогівців Мукачівського міськвиконкому безпідставно витрачено коштів та допущено фінансових порушень на загальну суму 179 879 гри.
Справу прикрили.
6) Кримінальна справа № 7100403 (ст. 364 ч. 2 КК України — зловживання владою або службовим становищем)
Працівниками УБОЗ УМВС області в ході реалізації оперативної інформації про діяльність службових осіб Мукачівської ради, які протягом квітня—жовтня 2002 року, зловживаючи своїм посадовим становищем, всупереч вимог Земельного кодексу України оформляли землі несільськогосподарського призначення, шляхом викупу комерційними структурами м. Мукачева за заниженою вартістю. У ході проведення оперативно-розшукових заходів встановлено, що посадові особи Мукачівської міської ради, діючи умисно, в інтересах окремих комерційних структур м. Мукачева та свідомо знаючи про порядок реалізації землі за експертною оцінкою, підготували документи і невірно зорієнтували депутатів міської ради на необхідність ухвалення незаконних рішень, якими було затверджено ціни продажу земельних ділянок у м. Мукачеві, в розмірах значно нижчих, ніж вартість, визначена відповідними експертними оцінками.
В результаті вказаних дій, суб’єкти підприємницької діяльності викупили земельні ділянки за заниженими цінами. Зазначене призвело до ненадходження до місцевого та державного бюджетів, коштів на загальну суму 888 594 гривень, чим заподіяно значної матеріальної шкоди державним інтересам.
10.01.2003 року за фактом зловживання службовим становищем службових осіб Мукачівської міської ради прокуратурою Закарпатської області за матеріалами УБОЗ УМВС порушено кримінальну справу № 7100403 за ознаками ст. 364 ч. 2 КК України.
Справу прикрили.
7) Кримінальна справа № 2103004 (ст. 191 ч. 2 КК України — привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем)
13.03.2004 року СВ Мукачівського MB УМВС було порушено кримінальну справу за матеріалами УБЕЗ, відносно Еміла Ласловича Бігарі, 25.01.1942 року народження, мешканця м. Мукачева, вул. І. Зріні, 79, завідуючого операційно-хірургічним відділенням Мукачівської ЦРЛ (головний лікар — В.В. Васюта, депутат обласної ради, довірена особа депутата Верховної Ради України B. I. Балоги, фракція "Наша Україна"), який в листопаді 2002 року, зловживаючи службовим становищем, привласнив апарат УЗ "LSD-1100" фірми "Алока" загальною вартістю близько 130 тис. євро (845 тис. грн.).
Справа доведена до суду і прикрита.
8) Кримінальна справа № 7103702 (ст. 364 ч. 2 КК України — зловживання владою або службовим становищем)
28.03.2002 року прокуратурою області за матеріалами УБОЗ порушено кримінальну справу за ознаками ст. 364 ч. 2 КК України за фактом зловживання посадовими особами Мукачівської міськради, які зловживаючи владою або службовим становищем з корисливих мотивів протягом 1997—1998 років незаконно вивели з державної власності та приватизували залізничну колію в районі с. Пістрялово Мукачівського району.
В кінці 1998 року міський голова м. Мукачева B. I. Балога, переслідуючи мету незаконного виведення з державної власності залізничної колії, яка входила до Пістрялівської РЛС, та ухилення від сплати орендних платежів за користування колією, наполіг на безоплатній передачі вказаної залізничної колії у власність міської громади м. Мукачева.
Однак дана залізнична колія для вказаних цілей не використовувалася, а була безоплатно передана B. I. Балогою TOB "Барва", а в подальшому вона була внесена до статутного фонду корпорації "Західна нафтова група", власником якої є B. I. Балога та його брат I. I. Балога
Таким чином, B. I. Балога, перебуваючи на посаді міського голови м. Мукачева в період 1998—1999 років за сприянням тодішнього начальника управління міського господарства Й. А. Кула, незаконно вивів із державної власності залізничну колію залишковою вартістю 700 тисяч гривень.
Матеріали кримінальної справи направлені за належністю у військову прокуратуру, де вона і була прикрита.
9) Кримінальна справа № 2105404/2 (ст. 366 ч. 2 КК України — службове підроблення)
В ході проведення оперативно-розшукових заходів працівниками ВДСБЕЗ Мукачівського MB УМВС встановлено, що в липні 2002 року посадові особи Мукачівського міськвиконкому в порушення Законів України "Про приватизацію невеликих державних підприємств", "Про охорону культурної спадщини", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів" шляхом аукціону, занизивши загальну площу, продали за 366,7 тис. грн. ТОВ "Партнер" м. Мукачева приміщення Мукачівської міської друкарні, яке розміщене в зоні історичного ядра міста та являється історичним пам'ятником Закарпатської області, чим спричинили матеріальну шкоду комунальній власності міста на вказану суму.
Засновниками ТОВ "Партнер" є: О. А. Балога (дружина народного депутата B. I. Балоги), M. I. Петьовка (дружина колишнього міського голови м. Мукачева В. В. Петьовки), Т. М. Хлєбна (мати О. А. Балоги).
За фактом незаконної приватизації приміщення Мукачівської міської друкарні СВ Мукачівського MB УМВС України в Закарпатській області 23.01.2004 року порушено кримінальну справу № 2105404 за ознаками злочину, передбаченого ст. 233 ч. 2 КК України.
14 лютого 2004 року співробітниками ВДСБЕЗ Мукачівського MB УМВС в ході розслідування зазначеної кримінальної справи встановлено, що в листопаді 2002 року директор Мукачівської міської друкарні Василь Васильович Зубрійчук, 1945 р. н., гр. України, мешканець м. Мукачева, будучи службовою особою ввів в оману колектив друкарні, надавши їм для підпису чисті аркуші паперу, які в подальшому використав як документ для приватизації Мукачівським міськвиконкомом будівлі друкарні.
14.02.2004 року за даним фактом порушено кримінальну справу № 2105404/2 за ознаками злочину, передбаченого ст. 366 ч. 2 КК України, але справу прикрили.