Головна » 2024 » Березень » 9 » Пенсійну реформу готують в Україні

Пенсійну реформу готують в Україні

Міністерство соціальної політики України готує пенсійну реформу, в рамках якої буде не лише змінено умови індексації пенсій, а й запровадять нові правила розрахунку виплат. Пенсія складатиметься з двох частин – базової та індивідуальної. Індивідуальна частина виплати розраховуватиметься у балах і залежатиме від стажу та розміру зарплати. У планах міністерства також відв'язати виплати від середньої зарплати, адже через це пенсію постійно старіють. Про це в інтерв'ю OBOZ.UA розповіла заступник міністра соцполітики Дар'я Марчак.

Вона наголосила, що остаточних розрахунків та пропозицій поки немає, проте розповіла про деякі принципи.

Зміни формули розрахунку пенсії та правил індексації дозволять вирішити низку проблем, серед яких різні права для пенсіонерів залежно від року виходу на пенсію. Нинішня формула призводить до того, що вже через 5 років пенсії старіють, а індексація не приводить до достатнього підвищення виплати.

Марчак навела приклад розрахунок пенсії для двох чоловіків з однаковими пенсійними правами, стажем 35 років і які отримували середню зарплату. При цьому рік виходу на пенсію у них різний – 2020 та 2024. У результаті у першого пенсія становила 2683 гривні, а у другого – 4741 гривню.

Причина такої різниці у розмірі виплати у формулі: середню зарплату за три роки множать на 1%, на стаж у роках та співвідношення власної зарплати до середньої. Наприклад, якщо виходити на пенсію у 2024 році, маючи середню зарплату та 31 рік стажу, то виплату порахують так: 13 547 (середня зарплата за три роки) × 1% × 1 (співвідношення вашої зарплати до середньої) × 31 (стаж) . Тобто пенсія становитиме 4199,57 грн.

А ось у 2020 році пенсія за останні три роки становила 7668 гривень. Тобто через такий підрахунок пенсії українці сильно відрізняються залежно від року виходу на заслужений відпочинок. Крім того, індексація проводиться для пенсій, призначених три роки тому. При цьому виплата за цей період застаріває та індексацією вирівняти її до достатнього рівня не виходить.

У вище описаному випадку 2024-го розрахунковий розмір пенсії 2683 грн. (пенсія, призначена у 2020 році) збільшать лише на 214,6 грн. (8%). А ось пенсію у 4741 грн. (призначена цього року) не індексуватимуть наступні три роки. Як результат, вже за кілька років вона також буде застарілою – і індексація не допоможе.

При цьому поки що Мінсоц не повідомляє, як саме підвищуватимуть застарілі пенсії, але й раніше там зазначали, що планують запровадити бальну систему для оцінки рівня зарплати. Як зазначила Марчак, під час розробки нововведень вивчали досвід європейських країн, зокрема Литви.

Співрозмовники в уряді анонімно розкрили кілька деталей щодо того, якою буде модель майбутньої пенсійної системи в Україні. Так, пенсії українців після розрахунку за новою моделлю складатимуться з двох частин: соціальної (базової) частини + індивідуальної (персональної) частини.

Перша частина буде однаковою для всіх пенсіонерів, а друга – залежатиме від стажу та зарплати. Один рік роботи із середньою зарплатою даватиме 1 бал. Якщо зарплата вдвічі вища за середню – 2 бали. Якщо менше середньої – бали зменшуватимуться.

У чинної пенсії є подібний показник – коефіцієнт оцінки заробітку. Проте в моделі бал використовують не просто для того, щоб в залежності від його розміру зменшити або збільшити середню за три роки зарплату. Кожному балу хочуть дати грошову оцінку.

Зазначається, що у Литві, наприклад, один пенсійний бал коштував 5,7 євро. Тобто за наявності 35 років стажу із середньою зарплатою пенсія становила 199,5 євро. При цьому базова складова становила 246,21 євро. Тобто у Литві 2023 року громадянин, який має 35 років стажу, який отримував середню зарплату, мав право на пенсію 445,7 євро або близько 18500 гривень. Розмір середньої пенсії у Литві у 2023 році – 575 євро.

Крім того, у Литві, як і в Україні є можливість отримати додаткові надбавки для різних категорій.

Видання зазначає, що якби в Україні пенсія розраховувалася, як у Литві, то пенсія склала б 17,8 тисяч гривень. Так, середня зарплата у Литві минулого року становила 1235 євро (після відрахування всіх податків). Це 63434 грн. При цьому на майбутню пенсію українці роблять внесок у розмірі 22% зарплати, а громадянин Литви – 19,5% (також є індивідуальне пенсійне накопичення у розмірі 3%, разом – 22,5%). Тобто умови майже рівні.

Якщо українець із зарплатою 63 434 грн. (за умови, що ставлення його зарплати до середньої не змінювалося протягом кар'єри) вийде на пенсію із 35 роками стажу, розмір його виплати становитиме 17 861 грн. (або 429,4 євро). Тобто за однакових умов з однаковими зарплатами у Литві можна заробити на пенсію у розмірі 18,5 тис. грн., а в Україні – 17,8 тис. грн. При цьому в Україні середня зарплата не перевищує 17000 гривень, а середня пенсія – 5300 гривень.

Зазначається також, що найбільшою проблемою української формули розрахунку пенсії є показник розміру заробітної плати за останні три роки. Наприклад, у пенсіонера, який вийшов на заслужений відпочинок у 2024 році у формулі середня зарплата за 2021, 2022 та 2023 роки – і це значна сума, то через 10 років підрахована зарплата буде такою ж, але через інфляції та девальвації гривні ця сума втратить свою купівельну спроможність.

Це означає, що проблеми з мізерними пенсіями в Україні вирішити лише пенсійною реформою не вдасться.


За матеріалами: Новини сьогодні
09-03-2024
nowyny.com/
Додав: admin
Коментарі: 0
Переглядів: 1602

Коментарі

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]