Перша афроамериканка на посаді віцепрезидента - донька іммігрантів, критикиня Байдена
Донька іммігрантів, критикиня Байдена, перша афроамериканка на посаді віцепрезидента. Що відомо про Камалу Гарріс, яка може стати першою президенткою США
У 2020 році на той момент сенаторка від штату Каліфорнія Камала Гарріс стала першою в історії США жінкою, першою афроамериканкою і першою людиною південноазійського походження на посаді віцепрезидента. За чотири роки президент США Джо Байден, який вирішив вийти з президентських перегонів, номінував її кандидатом від Демократичної партії на виборах глави держави. "ГОРДОН" розповідає, що відомо про віцепрезидентку, яка може стати першою президенткою Сполучених Штатів.
Цей матеріал вперше опублікували 2020 року після того, як Гарріс номінували на посаду віцепрезидента, й оновили 22 липня 2024 року після того, як Джо Байден запропонував обрати її кандидатом у президенти від Демократичної партії.
Дитинство
Камала Деві Гарріс народилася 20 жовтня 1964 року в Окленді (штат Каліфорнія) у сім'ї мігрантів із Індії та Ямайки. За даними The New York Times, мати Гарріс Шамала Гопалан приїхала до США у 19 років. Дідусь Камали був службовцем в уряді Індії. Пізніше Гарріс згадувала, що вранці він любив гуляти пляжем з друзями та обговорювати політику. Коли Камала бувала в Індії, він брав її з собою. Під час виступу 2018 року перед індійсько-американською громадою Гарріс сказала, що саме такі прогулянки з дідусем вплинули на те, ким вона є зараз.
Шамала Гопалан вступила до університету Берклі. Там вона познайомилася з мігрантом із Ямайки Дональдом Гаррісом. Як сказала Камала Гарріс на з'їзді Демократичної партії 19 серпня, батьки полюбили одне одного "найбільш американським способом – разом виступаючи за справедливість під час руху за громадянські права у 1960-ті роки".
Невдовзі у пари народилися дві доньки: Камала (на санскриті "лотос") і Майя ("ілюзія"). The New York Times зазначає, що для Гопалан було важливо зберегти індійське коріння і культурну самобутність. Вона познайомила доньок із індуїстською міфологією та південноіндійськими стравами і водила їх до індуїстського храму.
Друге ім'я Камали – Деві – взято на честь богині благодаті і процвітання Лакшмі-деві.
"Культура, у якій поклоняються богиням, народжує сильних жінок", – цитує Гарріс The Los Angeles Times.
У бесіді з газетою Гарріс розповіла свою улюблену сімейну історію: батьки везуть її в колясці на марші за цивільні права і мати запитує: "Чого ти хочеш, Камало?" Дівчинка відповіла: "Fee-dom!" (англ. freedom – "свобода").
Але шлюб батьків не був тривалим. Коли Камалі виповнилося сім років, мати подала на розлучення. Діти зустрічалися з батьком на вихідних, святах і влітку. Шамала виховувала доньок у середовищі, яке Гарріс називає "чорною інтелігенцією" – із дискусіями за обіднім столом про рух за громадянські права.
У своїх мемуарах Гарріс згадує, що мати "дуже добре розуміла, що виховує двох темношкірих доньок".
"Вона знала, що її нова батьківщина сприйматиме нас з Маєю "чорними" дівчатами", – писала політикиня.
Пізніше сім'я переїхала до Канади, де мати почала працювати в університеті Макгілла в Монреалі.
Шамала Гопалан здобула докторський ступінь у галузі біологічних наук, працювала у США, була відомою дослідницею раку грудей. Вона померла 11 років тому. Батько Гарріс, Дональд, отримав докторський ступінь із економіки, навчався і викладав у Стенфордському університеті та консультував уряд Ямайки з економічних питань.
Освіта та кар'єра
Після закінчення школи Камала Гарріс отримала диплом бакалавра з політології та економіки в Говардському університеті, Вашингтон, а потім захистила магістерську дисертацію з юриспруденції в Каліфорнійському університеті у Берклі.
1990 року склала іспит на право практикувати адвокатську діяльність та почала працювати у прокуратурі округу Аламіда в Окленді. За її словами, жоден інший досвід роботи прокурором не вплинув на неї так сильно, як серія складних справ, пов'язаних із сексуальним насильством над дітьми.
1998 року вона стала помічником окружного прокурора Сан-Франциско, а 2000-го влаштувалася на роботу до міської прокуратури.
Як пише The Los Angeles Times, очолюючи відділ прокуратури Сан-Франциско з обслуговування дітей і сім'ї, Гарріс приділяла увагу питанням підліткової проституції. Вона розглядала дівчат як жертв, якими рухала потреба у грошах або наркоманія, яким нікуди звернутися, якщо вони захочуть відмовитися від секс-роботи.
2003 року Гарріс виграла у другому турі виборів прокурора міста та округу Сан-Франциско, набравши 56% голосів.
Перший скандал на цій посаді стався з Гарріс через кілька місяців після призначення. Прокурор заявила, що її офіс не буде просити суд про смертний вирок для підозрюваного у вбивстві поліцейського Айзека Еспінози з автомата АК-47. Її відмова викликала критику серед правоохоронців.
В інтерв'ю Los Angeles Times Гарріс заявила, що стала роздумувати над цією ситуацією.
"А що, якби хто-небудь вбив мою матір, сестру, племінницю? Я б хотіла їх убити, я б хотіла їх смерті. Це природна людська емоція", – сказала вона.
Але водночас Гарріс говорила про дослідження, які показують, що смертна кара не є стримувальним фактором, її непропорційно застосовують залежно від раси і класу, а також що санкціонований судом апеляційний процес забирає мільйони доларів коштів платників податків із програм, які можуть стримувати злочинність.
Пропрацювавши два строки (до 2011 року) окружною прокуроркою Сан-Франциско, Гарріс стала першою афроамериканкою та першою жінкою на посаді генерального прокурора штату Каліфорнія і працювала там до 2017 року.
Як зазначено в офіційній біографії, 2016 року Гарріс виграла вибори і 2017-го склала присягу на посаду сенатора від штату Каліфорнія. Вона стала другою афроамериканкою і першою південно-азіаткою в історії на посаді американського сенатора.
У Сенаті Гарріс працювала в комітеті національної безпеки й у справах уряду, спеціальному комітеті з розвідки, судовому та бюджетному комітетах.
Особисте життя
1995 року оглядач Герб Кан заявив про роман Гарріс із політиком Віллі Брауном, старшим за неї більш ніж на 30 років. Він був спікером Асамблеї штату Каліфорнія, а пізніше став мером Сан-Франциско. Журналіст повідомляв, що Браун призначив Гарріс членом двох оплачуваних державних комісій з частковою зайнятістю. Кілька місяців по тому Кан заявив про розрив пари.
2014 року Гарріс вийшла заміж за Дугласа Емгоффа, який тоді був партнером лос-анджелеської юридичної фірми Venable LLP. За словами Гарріс, вони познайомилися 2013 року на побаченні наосліп, яке влаштував її друг.
Церемонію одруження проводила сестра Гарріс Майя.
"Відповідно до нашої індійської та єврейської спадщини, я одягла квіткову гірлянду на шию Дуга, і він наступив на склянку", – згадувала Гарріс у своїх мемуарах, які цитує The Times of Israel.
За словами Гарріс, вона спілкується з першою дружиною Емгоффа, а двоє його дорослих дітей від першого шлюбу – Елла і Коул – називають її "момала". Як пише The Times of Israel, це слово схоже на "мамале" на їдиші, що означає "маленька мама".
Президентські амбіції
21 січня 2019 року Гарріс заявила, що має намір балотуватися у президенти США.
"Я йду в президенти. Зробімо це разом", – написала вона.
"Справедливість. Порядність. Рівність. Свобода. Демократія. Це не просто слова. Це цінності, які нам, американцям, дорогі. І вони всі зараз на кону", – звучало у ролику її кампанії.
Але в грудні 2019 року Гарріс заявила, що знімається із передвиборчої гонки.
"Я з глибоким жалем, але також і з глибокою вдячністю до вас, мої прихильники, зупиняю кампанію сьогодні... Моя президентська кампанія просто не має фінансових ресурсів, необхідних для продовження. Я не мільярдер. Я не можу її фінансувати. І в міру того, як кампанія триває, стає все важче і важче збирати гроші, необхідні для конкуренції", – сказала вона.
Канал CNN з посиланням на джерела повідомляв, що причиною цього стали низькі рейтинги Гарріс, а також непорозуміння всередині команди через відсутність достатньої кількості пожертв на кампанію.
Під час кампанії, як зазначив CNN, Гарріс критикувала свого конкурента, екс-віцепрезидента США Джозефа Байдена. На дебатах у червні 2019 року політикиня нагадала колишньому віцепрезиденту, як він, будучи сенатором штату Делавер, підтримував расову сегрегацію в школах, зокрема – виступав проти того, щоб білі та темношкірі діти їздили в одних шкільних автобусах.
"У той час в Каліфорнії одна маленька дівчинка, другокласниця державної школи, їздила кожен день у такому автобусі. Цією дівчинкою була я", – сказала йому Гарріс.
Вона запитала, чи згоден Байден з тим, що тоді був неправий, на що він відповів, що "не заперечував проти руху автобусів в Америці, а був проти того, щоб автобуси замовляло міністерство освіти".
Після дебатів прессекретарка Байдена Симон Сандерс нагадала журналістам, що він працював віцепрезидентом при першому темношкірому президенті США Бараку Обамі.
"Я думаю, зроблене віцепрезидентом Байденом у Білому домі при президенті Обамі більше свідчить про те, у що він вірить зараз, яким президентом він буде, як він буде керувати, ніж те, що він сказав або зробив 40 років тому", – заявила вона.
Висунення кандидаткою у віцепрезиденти
Через кілька місяців, на початку березня 2020 року, Гарріс підтримала Байдена як кандидата в президенти США.
"Джо Байден служив нашій країні гідно, і зараз він потрібен нам як ніколи. Я зроблю все, що в моїх силах, щоб допомогти обратися йому наступним президентом Сполучених Штатів", – заявила Гарріс у Twitter, опублікувавши ролик зі словами підтримки на адресу Байдена.
11 серпня Байден розіслав прихильникам електронного листа, у якому повідомив, що обрав Гарріс претендентом на пост віцепрезидента у разі його перемоги на виборах, повідомив канал NBC News. За його словами, Гарріс – "найкраща людина", яка допоможе йому вести боротьбу з нинішнім президентом Дональдом Трампом та віцепрезидентом Майком Пенсом.
"Мені потрібно, щоб зі мною працював хтось розумний, жорсткий і готовий керувати. Камала – та людина", – підкреслив Байден.
Гарріс подякувала йому, заявивши, що для неї велика честь приєднатися до нього як кандидата на посаду віцепрезидента.
"Джо Байден може об'єднати американський народ, тому що він все життя боровся за нас. І як президент він побудує Америку, яка відповідатиме нашим ідеалам", – написала вона у Twitter.
Демократична партія на з'їзді 19 серпня офіційно висунула Байдена кандидатом у президенти, а Гарріс – у віцепрезиденти.
Цього ж вечора Гарріс виступила на з'їзді, відео опублікував "Голос Америки".
"Ми повинні обрати президента, який принесе щось інше, щось краще і зробить важливу роботу. Президента, який об'єднає всіх нас – темношкірих, білих, латиноамериканців, азіатів, корінних жителів – для майбутнього, до якого ми всі прагнемо. Ми повинні обрати Джо Байдена. Джо об'єднає нас, щоб покласти край цій пандемії і переконатися, що ми готові до наступної. Джо об'єднає нас, щоб відкрито протистояти расовій несправедливості і викорінити її, сприяючи роботі поколінь... На цих виборах у нас є шанс змінити хід історії. Ми всі у цій боротьбі. Ви, я і Джо – разом", – сказала вона.
Після висунення Гарріс Трамп розкритикував запропоновану демократами кандидатуру на пост віцепрезидента. Глава Білого дому стверджував, що Гарріс хоче збільшити податки, скоротити фінансування армії і виступає проти видобутку сланцевої нафти.
"З нею багато чого відбувалося. І тому я був трохи здивований, що він вибрав її. Я давно за нею спостерігаю і трохи здивувався... Вона дуже нешанобливо ставилася до Джо Байдена... Коли вона говорила під час первинних дебатів демократів про Сонного Джо – це було жахливо. І я б подумав, що він не став би її обирати", – сказав Трамп.
Розкритикували кандидатуру Гарріс і в Республіканській партії.
"Замкнутий, ослаблений і непослідовний Джо Байден обрав не просто кандидата у віцепрезиденти – він обрав людину, яка насправді керуватиме країною наступні чотири роки, якщо йому якимось чином вдасться здобути перемогу", – сказала голова Національного комітету партії Донна Макденіел, яку цитує The Hill.
Перемога Байдена
Головне голосування на виборах президента США відбулося 3 листопада. Підрахування голосів ще триває, але вже відомо, що Байден набрав більше від мінімально необхідних для перемоги 270 голосів виборців. Низка ЗМІ заявила про його перемогу на виборах. Відповідно, після оголошення остаточних результатів Гарріс стане віцепрезиденткою США.
Після оголошення телеканалами про перемогу Байдена Гарріс привітала його телефоном.
"Ми зробили це, Джо. Ти станеш наступним президентом США!" – сказала вона.
Пізніше Гарріс виступила з промовою. Вона подякувала всім, хто допомагав проводити кампанію Байдена, своїй сім'ї та американському народові.
"Чотири роки ви боролися за рівність і справедливість, за наші життя, за нашу планету. І потім ви проголосували. І дали чітку відповідь. Ви обрали надію, єдність, порядність, науку і, так, правду. Ви обрали Джо Байдена наступним президентом США", – сказала вона.
Також у своїй промові Гарріс згадала свою матір і "жінок, які проклали шлях до цього моменту".
"Усі ті жінки, які понад століття працювали над тим, щоб забезпечити й захистити своє право голосу: 100 років тому з 19-ю поправкою, 55 років тому із законом про виборчі права і зараз, 2020 року, з новим поколінням жінок у нашій країні, які проголосували та продовжили боротьбу за своє фундаментальне право голосувати й бути почутими.
Сьогодні я розмірковую про їхню боротьбу, рішучість і силу їхньої проникливості – побачити те, чого можна позбутися за тим, що було, – я стою на їхніх плечах... Хоча я і буду першою жінкою на цій посаді, я не стану останньою. Тому що кожна маленька дівчинка, яка дивиться на нас сьогодні, знає, що це країна можливостей", – заявила вона.
Висунення у президенти США
Увечері 21 липня 2024 року чинний президент США Джо Байден оголосив у соцмережі X, що знімає кандидатуру з виборів і не добиватиметься переобрання на другий строк. "І хоча я мав намір домагатися переобрання, я впевнений, що для партії та країни буде краще, якщо я вийду [з перегонів] і сконцентруюся на тому, щоб виконувати обов'язки президента до кінця строку", – заявив Байден за місяць після невдалих дебатів із Трампом.
Він закликав Демократичну партію висунути кандидатом у президенти 59-річну Камалу Гарріс. Офіційно це рішення мають затвердити на з'їзді партії, який відбудеться наприкінці серпня, проте лідери демократів у всіх штатах уже висловили їй підтримку, а донори Демократичної партії протягом кількох годин пожертвували майже $50 млн на її кампанію.
Як зазначає агентство Associated Press, кандидатуру Гарріс як заміну Байдена обговорювали вже давно, а її досвід у міжнародній політиці, здобутий за чотири роки роботи віцепрезиденткою, а також активні виступи на захист права на аборт зробили її більш упізнаваною на національному рівні й більш гідною, ніж інші потенційні кандидати (такі як губернатор Каліфорнії Ґевін Ньюсом, губернаторка Мічигану Гретхен Вітмер і губернатор Пенсильванії Джош Шапіро).
Якщо Гарріс вдасться перемогти на виборах у листопаді 2024 року, вона стане першою президенткою в історії США. Хоча її основний конкурент – республіканець Дональд Трамп – стверджує, що перемогти Камалу Гарріс буде легше, ніж Джо Байдена.