Головна » 2020 » Березень » 4 » Під суцільною санрубкою валять здоровий ліс для комерції – ЕПЛ

Під суцільною санрубкою валять здоровий ліс для комерції – ЕПЛ

“Безмежні” лісосіки Закарпаття: у Ясінянському ЛМГ під суцільною санрубкою валять здоровий ліс для комерції – ЕПЛ

Однією з проблем, про яку останнім часом багато говорять як представники лісової галузі, так і закордонні експерти, є надмірна бюрократизованість процедури отримання дозволів на проведення санітарних рубок.

Мовляв, тривала процедура не дає змоги оперативно боротися зі «шкідниками» і вилучати свіжезаражені дерева. З одного боку, це дійсно так, за умови що рубка призначена з врахуванням особливостей біології конкретного «шкідника», а не просто по причині «ліс сухий та кривий».

А з іншого – як можна говорити про спрощення процедур, доки під виглядом санітарних рубок продовжують вирубуватись насадження, які таких рубок не потребують? Ми вже писали про ситуацію з «Цуманською Пущею», «Савранським лісом», національним природним парком «Голосіївський».

Але з ситуацією коли суцільною санітарною рубкою вирубується здоровий ліс ми зіштовхнулись чи не вперше. У Ясінянському лісомисливському господарстві на Закарпатті.

23-24 грудня 2019 року аналітик ЕПЛ спільно з активістами Free Svydovets та Української природоохоронної групи відвідали 8 ділянок Ясінянського лісгоспу, де проводились суцільні санітарні рубки. І список порушень вражає :

    Відведення в суцільні та вибіркові санітарні рубки здорових дерев
    Трелювання водотоками
    Рубки за межами лісосік
    Непозначення меж лісосік на місцевості
    Відсутність діляночних стовчиків
    Пошкодження невідведених в рубку дерев

Наприклад, в 37 виділі 10 кварталу Чорнотисянського лісництва ділянкових стовпчиків та маркування межі лісосіки не було взагалі. Тобто лісорубна бригада на власний розсуд вирішувала, де саме знаходиться межа суцільної санітарної рубки. Та навіть це не завадило «невідомим особам» вибірково зрубати ще десяток зелених дерев за межами відведеної в рубку ділянки, приховавши частину пеньків під гіллям. У ЕПЛ немає жодних сумнівів, що ті «самовільні» рубки здійснювались з відома лісгоспу, т.як неможливо було непомітити зрубані дерева за межею під час прийому лісосіки. Самовільно зрубані дерева поза межами лісосіки були виявлені і на всіх інших лісосіках.

Самовільні рубки зроблені скоріше за все лісорубної бригадою. Пень був прикритий гілками

(квартал 10 на межі виділів 36 та 29 Чорнотисянського лісництва)

Межа ділянки суцільної санітарної рубки в 40 виділі 9 кварталу була відмічена лише частково. В тому ж виділі планується і вибіркова санітарна рубка, однак жодних клейм чи номерів на відведених у рубку деревах всупереч вимогам санітарних правил немає, а самі дерева мають мінімальні пошкодження, або не мають таких взагалі. Схожою ситуація була і в 11 кварталі 6 виділі Станіславського лісництва, де частина вимічених під суцільну санітарну рубку дерев не мали жодних ознак всихання.

Самі рубки проводяться максимально неакуратно, пошкоджуючи невідведені в рубку дерева. А на одній ділянці лісорубна бригада взагалі знищила дерево-насінник, яке мало залишитися на зрубі!

Найбільш показовою стала суцільна санітарна рубка у виділі 37 кварталу 9. Дана лісосіка була ще у розробці і наочно демонструвала, наскільки цинічно Ясінянський лісгосп порушує закон. Частина дерев, які ще не були зрубані, проте відібрані у суцільну рубку, являли собою здорові живі ялини, ялиці та буки. А згідно лісорубного квитка, ділова деревина складала майже половину від обсягу заготівлі. На нашу думку, навіть призначення вибіркової санітарної рубки на даній ділянці викликало б питання. Годі вже й казати про доцільність суцільної рубки, особливо враховуючи норму «повноти 0.1».

Тому можна сміливо стверджувати, що Ясінянський лісгосп фактично під виглядом суцільних санітарних рубок здійснює комерційну заготівлю деревини в неексплуатаційних лісах. Окремо варто відмітити , що суцільні рубки санітарні проводились лісгоспом не тільки штучних ялинниках, але й в цілком природних ялиново-буково-ялицевих лісах віком більше 150 років.

«Вітровальний та хворий ліс», відведений у рубку (по центру та в лівій частині кадру)

(квартал 9 виділ 37 Чорнотисянського лісництва)

А ще всі вищезгадані суцільні рубки обходять вимоги Закону «Про оцінку впливу на довкілля». Згідно закону, процедура ОВД вимагається для усіх суцільних санітарних рубок більше 1 гектара. Однак Ясінянський лісгосп обходить процедуру, маніпулюючи з лісорубними квитками. Схема проста: велика за площею ділянка, відведена до суцільної санітарної рубки, розбивається на декілька ділянок площею менше 1 га, на кожну з яких виписується окремий лісорубний квиток. Як наслідок, формується великий зруб площею більше 1 га, однак жодного дозвільного документу з порушенням вимог ОВД не виписується. Схожа схема відмічена для багатьох лісгоспів України. На вимогу необхідності ОВД для рубок головного користування Ясінянський лісгосп взагалі не зважає, просто отримуючи необхідні лісорубні квитки на ділянки площею більше 1 га . Як і усі лісгоспи Закарпатської області. Хоча, для прикладу лісгоспи Чернівецької області пройшли процедуру ОВД, а лісгоспи Львівщини проводять рубки головного користування на площах менше 1 га.

Трелювання водотоком та його захаращення

(9 квартал 37 виділ Чорнотисянського лісництва)

Окремої уваги заслуговують феодальні відносини, встановлені між лісгоспом та місцевим населенням. Всі в’їзди до лісу перекриті шлагбаумом. Черговий на КПП, впізнавши активістів, відмовився пропускати транспорт до лісу, мотивуючи це наказом директора лісгоспу, всупереч вимогам законодавства. Пропустили лише після дзвінка директору лісгоспу та приїзду до КПП лісничого. А на зворотному шляху з лісу активістів біля шлагбауму вже чекав десяток місцевих жителів, які без сумніву були скликані керівництвом лісгоспу, який налаштовує їх проти екологів та природоохоронців. Хоча без сумніву, саме дії чинного керівництва Ясінянського ЛМГ в найближчій перспективі і призведуть до проблем з працевлаштуванням місцевих мешканців – надмірна експлуатацію лісу зараз призведе до зменшення обсягу лісосічного фонду в майбутньому.

Трелювальні трактори ТДТ-55, які віднині легально нищитимуть гірські ліси

(біля потоку Станіслав, Станіславське лісництво)

При цьому порушення з боку Ясінянського ЛМГ носять системний характер! В 2018 рокі Державна екологічна інспекція України рік вже фіксувала порушення, аналогічні виявленими активістами : «незаконна рубка дерев, пошкодження дерев до ступеня припинення росту, діляночні стовпи, межі лісосік не відмічені тавром, захід призначено не вірно, незадовільне очищення лісосіки від порубкових залишків, пошкодження підросту, заготівля проводиться під час заборони в період тиші» і нарахувала більше 350 000 грн шкоди, завданої лісу. Проте як можна побачити, лісгосп жодних висновків не зробив й надалі продовжує проводити рубки з порушеннями.

Перелік членів комісії з обстеження суцільних санітарних рубок які погодили вирубки здорового лісу в Ясінянському ЛМГ

І незважаючи на все вищенаведене, Ясінянське ЛМГ вже багато років володіє сертифікатом FSC, виданим компанією SGS. Аудітори якої вперто не помічають порушень і сумлінно продовжують дію FSC-сертифікату лісгоспу.

Інформаційний стенд біля КПП зі шлагбаумом

Ситуація в Ясінянському лісгоспі яскраво свідчить про те, що допоки не будуть покарані винні у проведенні незаконних суцільних санітарних рубок і не буде забезпечена незалежність лісозахисних станцій, про жодне спрощення процедури призначення санітарних рубок не може йти мова. Бо це призведе лише до збільшення масштабів комерційної заготівлі деревини під виглядом санітарних рубок.

Тому ЕПЛ закликає Державне агентство лісових ресурсів України та керівництво Закарпатського ОУЛМГ до негайного вжиття щодо керівництва Ясінянського ЛМГ та інших осіб винних у проведенні незаконних рубок. Єдиний шлях який допоможе повернути репутацію лісової галузі – це боротьба з порушниками у власних рядах!


За матеріалами: Новини сьогодні
04.03.2020
nowyny.com/
Додав: adminA
Коментарі: 0
Переглядів: 146

Коментарі

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]