Великі комплекси маленьких дітей
Їх ранні психологічні проблеми часом ставлять нас у глухий кут. Як допомогти дітям з ними впоратися? Бути як інші, займатися тим же, що і всі, або відчувати себе знехтуваним?
Вже років з семи сучасні діти нерідко страждають комплексами, з якими їх батьки в цьому віці не були знайомі. Вони переживають, що непривабливі, недостатньо стрункі... Уславитися «ботаніком». Цей комплекс - один з найпоширеніших серед дітей передпідросткового віку.
Від 7 до 12 років у дітей вперше з'являється гостра потреба належати до групи однолітків, ідентифікувати себе з ними і «бути як всі».
Це вік перших самостійних рішень, коли діти роблять перший крок до того, щоб в майбутньому вийти з-під опіки сім'ї. За останнє десятиліття діти 7-12 років стали нашими частими пацієнтами.
Товариство заганяє їх в рамки, пропагуючи вигідні комерсантам моделі поведінки: якщо ви не будете виглядати саме так або, наприклад, не станете слухати певну музику, ви будете відкинуті групою. Тому у сучасних дітей бажання «бути як всі» набагато гостріше, ніж раніше.
«Не мудрувати», не показувати, що ти стурбований чимось серйозно, - такі умови приналежності до групи в цьому віці. Всі інтереси, окрім, мабуть, спорту, дітьми відкидаються.
І дитина, у якої є особливе захоплення, шукає свій стиль спілкування. Часто її стратегією поведінки стає боязкість, вона боїться не стати знехтуваним. Як тільки дитина розуміє, що вона у чомусь відрізняється від однолітків, у неї з'являються перші психологічні комплекси.
Перевага відмінних
Як вирішити цю проблему? Спробуйте переконати дитину в тому, що несхожість на інших - одне з головних її переваг. Природно належати до якогось колективу, але дуже небезпечно втратити при цьому власне обличчя.
Іноді необхідно нагадувати дитині про її переваги, наприклад: вона краще за інших вміє грати з дітьми, завжди мирить їх один з одним, вміє ділитися, вона - чесна людина або просто хороший друг. Запропонуйте приклади для наслідування, які відрізняються від тих, що нав'язують телебачення, реклама або її приятелі.
Щоб дитина почула наші слова, нам потрібно зрозуміти кодекс поведінки, еталони, які прийняті в дитячій групі, і мати на увазі, що її думка часто сильніша слів батьків. Багатьом дітям важко сказати «ні» другу або групі. Дитина вважає, що, проявивши індивідуальність, вона стане об'єктом насмішок.
І вона боїться. У таких випадках краще погодитися приховувати пристрасть сина до гри на скрипці, чим спровокувати кризу відносин.
Дитина в розквіті
Гармонійний фізичний, інтелектуальний, емоційний розвиток допомагає рости спокійними та впевненими в собі. І навпаки, якщо дитина інтелектуально розвинена, але не вміє кататися на велосипеді, якщо вона вільно тримає себе в суспільстві дорослих, але не вміє грати з дітьми, вона відчуває себе невпевнено і самотньо.
Діти - немов зростаючі квіти. Їх «коріння» - батьки, їхні взаємини і сімейна історія кожного з них. «Грунт» - сімейні цінності та культурне середовище.