Головна » 2015 » Серпень » 28 » Закарпаття - дерев'яні церкви

Закарпаття - дерев'яні церкви

Церква святого архистратига Михаїла, с.Крайников

Два роки тому на засіданні 37-ї сесії комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у столиці Камбоджі проголосовано за спільний проект, згідно з яким вісім дерев'яних церков на території України увійшли до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, пише депо. Дві з них - на території Закарпаття.
Це дерев'яна церква св.Михаїла у селі Ужок та дерев'яна Струківська церква у селі Ясіня.

Загалом же, на Закарпатті близько 120 церков, із яких половина є стародавніми. Область має найбільше розмаїття стилів і форм дерев'яних церков. Традиційно, тут виділяють п'ять стилів: лемківський, бойківський, гуцульський, бароковий та готичний.

Закарпаття підібрало кілька неймовірно гарних церков, які обов'язково варто побачити, пребуваючи на Закарпатті.

Церква святого Михаїла у селі Ужок, Великоберезнянського району Була включена у список світової спадщини ЮНЕСКО. Є своєрідним символом не тільки села, а й всього краю. Збудована 1745 року. Напис над дверима свідчить, що цю церкву бойківського стилю збудували майстри Павло Тонів із с. Бітлі (Львівщина) та Іван Циганин із с. Тихого.

Є дані, що храм не завжди стояв там, де він є зараз. Будівлю перенесли вниз до дороги, тому що людям похилого віку було тяжко підійматись по схилу.

Дерев'яна хрещата одноповерхова церква Вознесіння Господнього, с. Ясіня, Рахівський район.

Також у списку світової спадщини ЮНЕСКО. Храм збудований у 1824 р., церкву ще називають Струківською. У 1930-ті роки Струківська стала своєрідним символом Підкарпатської Русі - під такою назвою Закарпаття входило до складу Першої Чехословацької республіки у 1919-1938 роках.

Її часто можна побачити на чеських листівках, у фотоальбомах та інших публікаціях тієї доби.

Шелестівська Михайлівська церква, Ужгород. Церква була побудована в селі Шелестів Мукачівського району у 1777 році.

На початку березня 1928 року церкву запропонували купити мукачівській православній громаді. Споруду перевезли в Мукачево і освятили 5 серпня. У часи СРСР церква була певний час занедбана, а 1972 року її перевезли до Ужгородського музею народної архітектури і побуту. Це єдина класична лемківська церква, що залишилася в Закарпатті, а загалом в Україні їх всього дві.

Дерев'яна Струківська церква у селі Ясіня
 

Церква святого архистратига Михаїла, с. Крайниково, Хустського району. Михайлівська дерев'яна церква у селі Крайниково побудована у 1668 році і є унікальним зразком архітектури мармарошської дерев'яної готики 17-18 ст. Церкву оточують старі дуби, які є однолітками храму.

Високу дерев'яну каркасну дзвіницю, що колись стояла біля церкви, було перенесено разом із дзвонами до православної церкви, збудованої в 1927 році. Церква є діючою, сьогодні нею послуговується греко-католицька громада.

Церква Покрови Пресвятої Богородиці, Кострино

Церква Покрови Пресвятої Богородиці, Кострино, Великоберезнянський район За версією дослідників, церкву було збудовано в селі Сянки в 1645 році, як класичну бойківську, тризрубну, триверху споруду з домінуючим центральним верхом, а у село Кострино її перевезли в 1703 році. Костринська церква належить до видатних пам'яток української архітектури. Храм побудований без жодного цвяху та сучасних оснащень.

Нині церква Святої Покрови належить православній єпархії і перейменована у костринський монастир. Хоча значна частина дерев’яних церков краю є державними пам'ятками, держава про них не турбується. Пам'яткоохоронні закони є, але вони чомусь не діють. За нищення дерев'яних шедеврів, їх перебудову не відповіла ще жодна людина. Як зазначає дослідник Михайло Сирохман, якщо взяти одне Закарпаття, то за 90-ті роки знищено десять церков. Щороку - по шедевру.


За матеріалами: Новини Закарпаття
18.10.2018
Публікація на http://nowyny.com/
Автор: adminA
Коментарі: 0
Переглядів: 1688

Коментарі

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]