Головна » 2025 » Липень » 17 » Британія і Німеччина підписують угоду про взаємну безпеку

Британія і Німеччина підписують угоду про взаємну безпеку

Історична угода: Стармер і Мерц укладають найбільший договір з 1945 року

Серед ключових ініціатив — розробка нової системи далекобійної ракетної зброї.

У четвер, 17 липня, у Лондоні прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер і канцлер Німеччини Фрідріх Мерц підпишуть двосторонній договір. Нова угода передбачає взаємну оборону у разі збройного нападу та тіснішу співпрацю в умовах зростаючих глобальних загроз. Це буде найбільший безпековий пакт між двома країнами з 1945 року.

Про це повідомляє Bloomberg, посилаючись на джерела в уряді. Як розповів високопоставлений німецький чиновник, документ став відповіддю на агресивну політику росії, а також на занепокоєння європейських союзників щодо можливої непослідовності позиції США в НАТО за президентства Дональда Трампа.

    "Це не повинно підміняти принцип колективної оборони, що лежить в основі основоположного договору НАТО, відомий як стаття 5", — наголосив представник німецького уряду.

Для Німеччини елемент оборони у новому договорі є критично важливим, адже країна не має ядерного арсеналу, тоді як Велика Британія — одна з двох ядерних держав Європи. Водночас, за словами чиновника, ядерна тематика в документі прямо не згадується. Серед ключових ініціатив — розробка нової системи далекобійної ракетної зброї.

    "Дальність її дії становитиме понад 2000 кілометрів (1240 миль), що сприятиме розвитку оборонного сектору Великої Британії та Європи за рахунок значних промислових інвестицій", — пише Bloomberg із посиланням на офіс прем’єра.

Крім безпекового блоку, договір охопить питання торгівлі, транспорту та нелегальної міграції. Як очікується, Німеччина до кінця року ухвалить зміни в законодавстві, які зроблять кримінальним будь-яке сприяння нелегальній міграції до Великої Британії. Це стане частиною ширших зусиль щодо пом’якшення наслідків Brexit.

Коли росія буде готова до війни з НАТО 

На цьому тлі генеральний секретар НАТО Марк Рютте закликав усі країни Альянсу збільшити оборонні бюджети, нагадавши, що росія може бути готова до війни проти НАТО вже упродовж наступних п’яти років.

Кассі також застерегла, що "сіра зона" - кібератаки, втручання в критичну інфраструктуру - вже є щоденною ареною боротьби, і вимагає значних та термінових інвестицій. Тож вже зараз східноєвропейські країни НАТО, включно з Литвою, Польщею та Естонією, активізували підготовку своїх систем охорони здоров’я до можливого збройного конфлікту. Зростаюча загроза з боку росії змушує ці держави інтегрувати медичну готовність у загальну оборонну стратегію.

Окрім цього генсек НАТО заявив, що москва виробляє снарядів більше й швидше, ніж увесь Альянс, а до відновлення її військової машини докладаються Китай, Іран і КНДР. За його словами, це явний знак того, що путін готується до нової війни, а не до миру.

Британія і Німеччина підписують угоду про взаємну безпеку

Ключовим елементом документа стане зобов’язання обох країн надавати взаємну підтримку у разі збройного нападу. За словами німецьких чиновників, така домовленість є відповіддю на зростання загроз з боку росії та дедалі сильніші сумніви щодо надійності безпекових гарантій США в рамках НАТО. Водночас, як підкреслюють обидві сторони, ця угода не є альтернативою 5-й статті Північноатлантичного договору, що гарантує колективну оборону країн-членів Альянсу.

Особливу вагу в новій угоді надають спільному розробленню системи глибокого високо-точкового удару (Deep Precision Strike) — далекобійного ракетного комплексу з радіусом дії понад 2000 км. Його створення стане першим кроком до модернізації європейської оборонної інфраструктури та передбачає суттєві інвестиції у військово-промислові сектори обох країн.

Попри те, що тема ядерної зброї прямо в документі не згадується, німецька сторона розглядає співпрацю з Лондоном — однією з двох ядерних держав у Європі — як критично важливу з огляду на майбутні безпекові виклики.

Окрім оборонного компоненту, угода передбачає співпрацю в галузі торгівлі, транспорту та боротьби з нелегальною міграцією — зокрема для пом’якшення наслідків Brexit. У рамках підписання також буде оголошено про понад 200 млн фунтів стерлінгів нових комерційних інвестицій, що дозволить створити близько 600 робочих місць у Великій Британії. Серед ініціатив — розширення оборонної компанії STARK за межі Німеччини, вкладення 50 млн фунтів у Британію з боку AI-компанії Cognigy GmbH, а також плани Siemens Energy AG створити 200 нових робочих місць.

Церемонія підписання може мати і політичний підтекст: як Стармер, так і Мерц нині стикаються з внутрішніми викликами. Для Стармера, який нещодавно зазнав критики за різкі зміни політичного курсу, зовнішньополітична арена стала способом посилити позиції свого уряду. У свою чергу, Мерц намагається утримати єдність в умовах зростаючої напруги всередині коаліції ХДС/ХСС та СДПН.


За матеріалами: Новини сьогодні
17-07-2025
nowyny.com/
Додав: adminA
Коментарі: 0
Переглядів: 142

Коментарі

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]