Головна » 2024 » Листопад » 1 » Історія, релігія, традиції та заборони - наймістичніше свято року Геловін

Історія, релігія, традиції та заборони - наймістичніше свято року Геловін

Геловін – одне з найтаємничіших, наймістичніших і найдавніших свят в історії. Святкування зародилося ще за часів кельтів, отримало широку популярність у США і наприкінці 1990-х років потрапило до України.

Геловін – це видозмінене свято древніх кельтів під назвою Самайн. Він означав закінчення збору врожаю. Також цього дня вшановували предків. За легендами тоді на землю поверталися душі померлих, а разом з ними – різна нечисть. Саме тому в цей день заведено виряджатися у різних монстрів, адже маскування було спробою обдурити злих духів.

Історія свята

Щорічно Геловін святкують у ніч проти 1 листопада. 2024 року це буде ніч проти п'ятниці. Вперше це слово згадується в XVI столітті як шотландське скорочення від англійської фрази All Hallows Even, тобто «Вечір Усіх Святих». Геловін сягає своїм корінням дохристиянського періоду, а саме часів, коли на території сучасних Шотландії та Ірландії проживали стародавні кельти. Тут варто згадати про одне з найважливіших кельтських свят – Самайн.

Самайн був широко поширений у народів Британських островів. Історики стверджують, що цей день мав не лише сезонне чи сільськогосподарське значення, але й був міцно пов'язаний із надприродним і смертю. На Самайн стрибали через багаття або проходили між двома високими вогнищами, що символізувало очищення. Друїди в ці дні пророкували майбутнє за кістками тварин і птахів.

Ситуація кардинально змінилася з приходом християнства. Через поєднання католицьких обрядів і кельтських традицій у VIII столітті язичницький Самайн поступово переріс у релігійне Свято Всіх Святих. Тоді ж почали формуватися зачатки сучасного Геловіна.

Геловін і християнство

Важливу роль у тому, що Самайн не зник безслідно, зіграв папа Римський Григорій I. 601 року він дав місіонерам наказ не викорінювати язичницькі свята повністю, а перетворювати їх у християнські. Папа вважав, що це допоможе під час християнізації Північної Європи. До кінця VIII століття Самайн практично повністю злився з Днем Усіх Святих, який католики святкують 1 листопада.

З погляду релігії, спілкування з душами померлих цього дня спочатку не вважалося табуйованим. Лише через два століття (на рубежі X-XI століть) у працях деяких християн починають з'являтися зміни у сприйнятті Самайну, який зміщують у бік темного язичницького свята.

"Цукерки або життя"

Особливо популярною традиція перевдягатися в різні костюми й випрошувати солодощі (trick-or-treat) залишається в США. Але вона сформувалася ще в Середньовіччі. В Англії та Ірландії в День Усіх Святих бідняки ходили від будинку до будинку, випрошуючи «духовні тістечка», а за це обіцяли помолитися за душі померлих родичів.

Історики стверджують, що сама фраза trick-or-treat вперше почала використовуватися у США у 30-х роках минулого століття. Однак саме явище асоціювалося з Геловіном набагато раніше. Переодягатися у відьом та іншу нечисту силу було популярним ще в XVI столітті. Цікаво, що цим займалися не лише діти, але й дорослі. А ось носити із собою ліхтар Джека (гарбуз з отворами й свічкою всередині) почали в Шотландії 1895 року. Діти в масках ходили вулицями міста та отримували за це цукерки.

Втім, відлуння цієї традиції також ведуть до Самайну. Тоді кельти вбиралися в кістки тварин, щоб відлякати нечисть. Вважалося, що в ніч проти 1 листопада злі сили збираються і ходять по землі.

Традиції та заборони

Головний атрибут свята – гарбуз, з якого вирізають світильник, «ліхтар Джека». За ірландською легендою, якось фермеру на ім'я Джек вдалося обдурити диявола і виманити в нього обіцянку не забирати його душу в пекло після смерті. Але Джека за гріхи не пустили й до раю, і тоді диявол кинув йому тліюче вугіллячко з пекельного багаття, щоб грішник міг освітити собі шлях. Джек поклав вугілля в ріпу, щоб воно не згасло. Але сам грішник так і не зміг знайти собі місце – так світильник Джека став символом неприкаяної душі, яка блукає в темряві.

На Геловін заведено прикрашати оселі світильниками з гарбуза – він був доступнішим і замінив ріпу – і ставити свічки на вікна, щоб відлякати нечисть. Усі, хто святкує Геловін, вбираються в костюми, а діти ходять по домівках і випрошують солодощі. На свято готують страви з яблук і глінтвейн.

Є й суворі заборони цього дня, від деяких навіть стає моторошно:

  • потрібно закрити всі вікна та двері – через них у будинок може пробратися нечиста сила;
  • не варто залишати сушитися білизну на мотузці – у неї може забратися злий дух;
  • не можна вбивати павуків – вони пов'язані з душами померлих і попереджають про небезпеку;
  • не можна відмовляти в допомозі та милостині тим, хто про неї просить;
  • увечері у свято не слід залишати вдома чорну кішку – вона може принести в дім нещастя;
  • не можна обертатися, якщо почуєш за спиною кроки – той, хто обернувся, може втратити розум.

За матеріалами: Новини сьогодні
01-11-2024
nowyny.com/
Додав: adminA
Коментарі: 0
Переглядів: 1113

Коментарі

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]