Покинули Дамаск Асад та сирійський уряд
Сирійський диктатор Башар Асад та сирійський уряд покинули Дамаск. Асад з сім'єю поїхав у Тегеран, залишив столицю Сирії через наступ опозиційних сил.
Зазначається, що Асад ухвалив рішення поїхати з Дамаска після того, як втратив підтримку росії, міністри та прем'єр-міністр залишили Сирію разом з ним.
Абу Мохаммад аль-Джолані - лідер "Хайят Тахрір аш-Шам" - в ексклюзивному інтерв'ю CNN заявив про ключові цілі наступу сил повстанців у Сирії, які розпочався 27 листопада. Головна мета, за його словами, це повалити режим Башара Асада та створити нову державну систему, засновану на виборних інститутах.
"Метою революції залишається повалення цього режиму. Ми маємо право використовувати всі доступні засоби для досягнення цієї мети. Насіння поразки режиму завжди було всередині нього… Іранці намагалися відродити режим, виграючи йому час, і потім росіяни також намагалися його підтримати. Але правда залишається: цей режим мертвий", - заявив він.
Попри спроби дистанціюватися від радикального минулого ХТШ, яка виникла, відколовшись від "Аль-Каїди" угруповання досі вважається США та іншими західними країнами терористичною організацією. За голову аль-Джолані призначено винагороду в 10 мільйонів доларів.
Хто такий Абу Мохаммад аль-Джолані - що відомо про лідера ХТШ
Сам лідер повстанців розповів про зміни у своїх поглядах з плином часу. За його словами, це природний процес: "людина у двадцять років думає інакше, ніж у тридцять, сорок чи п'ятдесят років". Свій шлях він почав як молодий боєць "Аль-Каїди" в Іраку, де воював проти американців. Коли в Сирії спалахнула громадянська війна, він повернувся додому і очолив місцевий осередок терористів під назвою "Джабхат ан-Нусра". На початку 2017 року він розірвав зв'язки з Аль-Каїдою та створив нову організацію - "Хайят Тахрір аш-Шам".
Його нещодавнє інтерв'ю CNN сильно відрізняється від того, яке він дав Al Jazeera у 2013 році. Тоді він говорив із затіненим обличчям і підтримував ідеї "Аль-Каїди". Тепер він представив інше бачення майбутнього Сирії. Символічно, що він вперше публічно назвав своє справжнє ім'я - Ахмед аль-Шараа.
Що буде із Сирією далі - які плани у аль-Джолані
Одним з пунктів інтерв'ю стало питання захисту релігійних та етнічних меншин в Сирії. Аль-Джолані запевнив, що християни та інші меншини житимуть у безпеці під керівництвом ХТШ, наголосивши на багатовіковому співіснуванні різних груп у регіоні.
"У періоди хаосу мали місце деякі порушення щодо них [представників меншин] з боку окремих осіб, але ми вирішили ці проблеми. Ніхто не має права знищувати іншу групу. Ці секти співіснували в цьому регіоні сотні років, і ніхто не має права їх знищувати", - сказав він.
Лідер повстанців також розповів, що сподівається на вихід всіх іноземних сил з країни після падіння режиму Асада. Наразі в Сирії перебувають військові контингенти США, Туреччини, росії та Ірану.
"Сирія заслуговує на інституційну систему управління, а не таку, де один правитель приймає довільні рішення", - підкреслив аль-Джолані, згадавши про 53-річне правління династії Асадів, позначене масовими вбивствами, ув'язненням дисидентів та примусовим переселенням мільйонів людей.
За його словами, ХТШ є лише частиною більшого проєкту з побудови нової Сирії.
"Ми говоримо про більший проєкт - ми говоримо про будівництво Сирії. "Хайят Тахрір аш-Шам" — це лише частина цього діалогу, і воно може розпастися будь-якої миті. Це не самоціль, а засіб виконання завдання: протистояння цьому режиму", - підсумував він.