Вперше астрономи зазирнули за хмари Юпітера
Американським астрономам вперше вдалося заглянути за хмари Юпітера, а також скласти докладну карту газової оболонки планети в радіодіапазоні.
За допомогою модернізованого радіотелескопу Very Large Array (VLA), розташованого в Нью-Мексико, науковці дослідили 100-кілометрову ділянку нижче верхньої частини хмар газового гіганта.
До прибуття на Юпітер першого зонда "Галілео" більшість планетологів припускали, що в атмосфері планети майже немає аміаку. Спусковий апарат, скинутий міжпланетною станцією, показав, що це не так. Хоча йому не вдалося знайти сліди аміаку в так званому хмарному шарі в верхній частині атмосфери, під ним "Галілео" виявив велику кількість цього газу.
Використовуючи VLA, дослідники дізналися, що аміак присутній не тільки в нижніх, але й в верхніх шарах атмосфери Юпітера. Крім того, вчені змогли побачити в радіодіапазоні "велику червону пляму" – гігантський ураган, який раніше не був видимий на знімках радіотелескопів.
Фахівці сподіваються, що отримані ними карти розподілу аміаку в атмосфері Юпітера допоможуть науковій команді зонда "Juno", який прибуде до планети-гіганта 4 липня цього року, вибрати ділянки, що представляють найбільший інтерес для досліджень.