Головна » 2019 » Липень » 16 » А третій хліб – яфиновий! Що «начесав» – те і твоє - полонини Закарпаття

А третій хліб – яфиновий! Що «начесав» – те і твоє - полонини Закарпаття

Полонини Закарпаття. А третій хліб – яфиновий! Що «начесав» – те і твоє!

Діамант цього сезону на полонинах Закарпаття — чорниця

Брендовий урожай Полонин, діамант цього сезону – чорниця. Їй приписують унікальні властивості. Із неї роблять настоянки, чай та варення, багатий вітамінами і дуже цінний чорничний мед, яким пригощають охочих туристів.

А ще і міні-пам’янтник відлили цій диво-ягоді на Закарпатті. Хоча, було б доречним увіковічнити й саму людину – яфинаря, завдячуючи зусиллям якого зелені ринки та супермаркети і дійсно багаті цим вітамінним даром. Бо, певна річ, набагато зручніше купити уже перебрану яфину з базару, як торувати самостійно цей мозолистий маршрут.

Ну а збирають цю вітамінку цілими сім’ями на Закарпатті. Використовують спеціальний інструмент, який є помічним у зборі яфини – «чесалку». Її виготовлять самотужки. Основа, ручка, – із дерева, а зубці зі спеціальним загостренням – із дроту.

Основним у виготовленні чесалок є досвід, – наголошують місцеві майстри. Зубці «яфинового інструмента» повинні бути не надто широкими, адже врожай тоді розсипатиметься, і ваш труд піде на нівець.

Чим зубці на гребінцях вужчі, тим і краще, і зручніше, та й економніше. А оскільки час на Полонині – то і гроші і здоров’я, озброюються відповідним інструментом із розумом.

А від продажу мають хосен. Продають і яфини, і сам інвентар, який застосовують у зборі цієї перлини із фіолетовим забарвленням.

Чорниця та інші ягоди сезону, які збирають у лісах, на полонинах, є «третім хлібом» у гірських регіонах.
Ба, й не легкими є ті походи за яфиною, дорого обходяться!

Не рідко яфинарям доводиться платити і власним здоровям за кілька там літрів. А надто, коли їх обмаль, через певний егоїзм деяких людей, що поспішають «усе обнести», а ще і зелене! – бідкаються в один голос на Закарпатській Перечинщині.

Саме тут, у цей час, на одній із найвеличніших вершин – Полонині Руній «благою росою», «живим янтарем» дозріває цей божий дар. Саме так, лише дозріває, оскільки частина врожаю, переважно, це «зеленець».

–Та хіба людям розкажеш, аби не рвали усе підряд, із зеленцем. Хай би дозріло. А то ні, біжать усі на Полонину, усе тут обірвуть ще до початку сезону! – розповідає пані Мар’яна.

До слова, цього річ за літр очищених яфин люди просять від 40-80 гривень. Торік той самий літр віддавали за 20-25 гривень.

Еко-товаром із Полонини Руної місцеві газдині торгують на ринках Ужгорода й Перечина.
Мирослава Головнич.


За матеріалами: Новини сьогодні
16-07-2019
nowyny.com/
Додав: adminA
Коментарі: 0
Переглядів: 1554

Коментарі

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]