День св. Мартина відзначатимуть і на Ловачці
Через багато десятиліть цьогоріч Мукачево вперше відновлює масштабне святкування Дня св. Мартина, єпископа Турського, покровителя міста над Латорицею. Саме цього дня, 11 листопада, у містечку Мункач упродовж багатьох століть влаштовували велелюдні ярмарки, на яких кожен городянин міг без мита продавати вино та інші напої і продукти власного виробництва. Як правило, ярмаркові торги, гуляння та видовища відбувалися на головній площі – торговій. Проте святкові дійства тривали також у замку «Паланок» та… підніжжях гір Ловачка та Червона.
Річ у тім, що саме в цих місцинах знаходилися найкращі муніципальні та приватні виноградники. Можна сказати, що у найдавнішому манускрипті Мукачева – грамоті королеви Єлизавети 1376 року – йдеться про печатку із зображенням св. Мартина, якою скріплювали угоди про купівлю-продаж-перепродаж виноградників на згаданих гірках.
Про бурхливий розвиток виноградарства та виноробства на околицях Мукачева свідчить і так звана грамота Федора Корятовича. Тому можна стверджувати, що гора Ловачка завжди була одним із культових, духовних і господарських центрів Мукачева. Невипадково понад дві тисячі років тому її схили облюбувало кельтське плем’я анартів, створивши тут відомий на всю Європу залізоробний центр та місто Оппідум.
А нині гору Ловачку прославив на весь
світ відомий письменник Дмитро Кешеля,
у творах якого вона фігурує під назвою
Меланя.
З непідробним захопленням
розповідає про все це власник агросадиби
«Кельтський двір під Ловачкою» Юрій
Клованич. До речі, ще рік тому він був
редактором відомої у Закарпатті газети
«Старий Замок», а у свої п’ятдесят
несподівано змінив рід заняття та стиль
життя.
– Агросадиба «Кельтський двір
під Ловачкою», – каже пан Юрій, – також
долучиться до святкування Дня святого
Мартина. Зокрема, в нашому дегустаційному
підвалі буде презентовано унікальні
авторські напої – вермут «Священний
гай», а також виноградне бренді «Паланок»
та «Ловачка».
За словами Юрія Клованича, ще на початку минулого століття з винограду, вирощеного на горі Ловачка, на місцевій винокурні виготовляли відмінне бренді «Паланок». Отож, мова йде про відновлення давніх традицій. Тим більше, що в 20-30-х роках у цьому винному погребі час від часу збиралися місцева знать, інтелігенція, відомі митці, зокрема художник Адальберт Ерделі.
А тим часом Юрій Клованич повний нових задумів. Один із них – формування на території агросадиби власного ботанічного саду з десятками видів субтропічних культур, розробка одноденного туристичного маршруту «Стежками кельтів». І, нарешті, створення приватного скансену «Кельтський Оппідум», який би відтворював у натурі житлові та господарські споруди кельтів, їх побут, спосіб життя, ритуали та вірування.